Szanowni Państwo,
W imieniu Pani Moniki ze szkoły językowej Easy Lingua informujemy, że zajęcia odbywać się będą we:
wtorek i czwartek (zajęcia po 45 min)
- 13.35 - 14.20 - klasy 1-2
- 14.25 - 15.10 - klasy 4-5
Szanowni Państwo,
W imieniu Pani Moniki ze szkoły językowej Easy Lingua informujemy, że zajęcia odbywać się będą we:
wtorek i czwartek (zajęcia po 45 min)
- 13.35 - 14.20 - klasy 1-2
- 14.25 - 15.10 - klasy 4-5
W dniu 04.10.2021 naszą Szkołę odwiedziła Akademia Mocy.
Organizatorem wydarzenia było PSE, które w ramach budowy linii 400 kV na trasie Ostrołęka-Stanisławów zaplanowało szereg działań edukacyjnych. Projektem zostały objęte wybrane szkoły zlokalizowane na trasie zaplanowanej inwestycji.
Celem Akademii Mocy było zaznajomienie uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych z takimi pojęciami i zagadnieniami, jak: prąd elektryczny, energia, energetyka, przesył prądu na duże odległości, bezpieczeństwo oraz podzielenie się różnymi ciekawostkami związanymi z prądem. Aby przekazywana wiedza miała jak najbardziej atrakcyjną i nowoczesną formę dla uczniów, zostało przygotowanych wiele widowiskowych eksperymentów. Uczestnicy zajęć mogli m.in. przy użyciu generatora Van De Graffa wytworzyć pioruny, zbadać, czym jest plazma, uruchomić świetlówki bez podłączenia do gniazdka, sprawdzić pobór mocy poszczególnych urządzeń oraz natężenie pola elektromagnetycznego, a w wielkiej klatce Faradaya przekonać się, jak uchronić się przed burzą.
Głównym zadaniem uczniów było doprowadzenie prądu do miasta. W tym celu, na zaprojektowanej specjalnie makiecie, musieli poprowadzić linię wysokich napięć od elektrowni do miasta. Dowiedzieli się dzięki temu, w jaki sposób prąd trafia do ich domów oraz jaką rolę odgrywają w tym linie przesyłowe najwyższych napięć i stacje elektroenergetyczne, m.in. te, które są budowane w okolicy miejsca ich zamieszkania.
Za pomocą specjalnych mierników uczniowie mogli też porównać natężenie pól elektrycznych i magnetycznych wytwarzanych przez sprzęt użytku domowego z tym wytwarzanym przez linie elektryczne. Uczniowie z ciekawością odkryli, że natężenie wytwarzane przez monitor komputerowy jest wyższe niż to, które występuje 50 m od linii najwyższych napięć.
Znając potrzeby i charakterystykę grupy docelowej PSE postawiło na dynamiczną, nowoczesną formę przekazu. Akcję poprowadziły dwie nietypowe postacie: Nikola Tesla i fikcyjna postać -PowerMan. Nikola Tesla, zgodnie ze swoim naukowym usposobieniem, wciągał uczniów w ciekawą dyskusję, aby wspólnie z nimi zrozumieć zachodzące zjawiska. PowerMan natomiast w humorystyczny sposób wprowadzał uczniów w najróżniejsze doświadczenia, których finałem było doprowadzenie prądu elektrycznego do miasta.
Cała akcja przypomniała nam skąd prąd bierze się w naszych gniazdkach oraz jak wiele pracy wkładane jest w to, abyśmy mogli bez przeszkód z niego korzystać w naszych domach. Ponadto pomogła w innowacyjny sposób, wykorzystując nowoczesne metody i techniki utrwalić i przypomnieć uczniom ważne pojęcia z fizyki, biologii i geografii, związane z energią elektryczną i energetyką.
„Czym jest muzyka? Może po prostu niebem, z nutami zamiast gwiazd?”
– L. J. Kern
1 października 2021 roku po raz kolejny w naszej szkole obchodzone było wspaniałe święto muzyczne - Międzynarodowy Dzień Muzyki. Ustanowione zostało w 1975 roku z inicjatywy Yehudiego Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki działającej przy UNESCO. Celem obchodów jest pokazanie, jaka muzyka jest wyjątkowa i jakie dobro w sobie kryje. Jest to święto, które jednoczy ludzi na całej kuli ziemskiej. Bo – każdy człowiek ma jakąś ulubioną melodię, którą śpiewa, słucha i wygrywa.
Pod opieką nauczyciela muzyki p. Michała Sitek wspieranego przez ks. Marcina Kaczyńskiego, Mariolę Dzierżanowską i Annę Bogdan nasi uczniowie dali wspaniały koncert. Czynny udział w przygotowaniach brał również Pan Jacek Morawski – nauczyciel ze szkoły muzycznej w Łomży.
W uroczystości udział wzięli:
- Chór szkolny
- Amelia Górecka - pianino
- Nikola Brejnak - skrzypce
- Szymon Bogdan - pianino
- Antonina Guzy - skrzypce
- Kacper Bogdan - skrzypce
- Kacper Komor - gitara
- Oskar Bielecki - pianino
- Szymon Sitek - pianino
oraz absolwentka naszej szkoły Martyna Gałązka, która zagrała na saksofonie.
Wszystkim artystom oraz całej społeczności szkolnej, która przyczyniła się do uświetnienia tego dnia, składamy serdeczne podziękowania i czekamy z niecierpliwością na kolejny koncert – już za rok…
Tekst. A.B Foto. M.Dz oraz M.S
Koncert
Zabawy z muzyką w świetlicy szkolnej
Fotorelacja z wycieczki Chóru szkolnego
W ramach aktywnych działań chóru szkolnego opiekun P. Michał Sitek w dniu 29.09.2021 r. zorganizował dla uczniów wycieczkę do Warszawy. W wydarzeniu udział wzięli uczniowie klas III-IV,V-VI -VII oraz opiekunowie P. A. Lenkiewicz oraz P. M. Dzierżanowska.
W programie wycieczki uczniowie mieli możliwość sprawdzić swoje możliwości w Escape Room tzw. pokoju ucieczki oraz pospacerować urokliwymi uliczkami centrum miasta. Kolejnym punktem naszej wycieczki były Łazienki Królewskie, letnia rezydencja ostatniego króla Polski Stanisława Augusta. Nie mogło obyć się bez spaceru, podczas wędrówek alejkami oglądaliśmy rzeźby greckich bogów i herosów podziwialiśmy piękno zmieniającej się pogody oraz dokarmialiśmy napotkane zwierzęta.
Dzień 29 września był bardzo udany, pogoda dopisała wszyscy byli zadowoleni z wycieczki zaś uczniowie chętnie powtórzyliby przygodę w Escape Room.
Tekst. M.Dz. foto M.Dz. oraz M.S
Kalendarz roku szkolnego 2021/2022:
I SEMESTR 01.09.2021-30.01.2022
- 01.09.2021 - rozpoczęcie roku szkolnego
- 14.10.2021 - Dzień Edukacji Narodowej (dzień wolny od zajęć dydaktycznych)
- 15-19.11.2021 - dni otwarte
- 17.12.2021 - ostateczny termin wystawienia ocen proponowanych - zebranie z rodzicami
- 23-31.12.2021 - zimowa przerwa świąteczna
- 31.01.2022-13.02.2022 - ferie zimowe
II SEMESTR 31.01.2022-24.06.2022
- 04-08.04.2022 - Dni otwarte
-14-19.04.2022 - wiosenna przerwa świąteczna
- 20.05.2022 - ostateczny termin wystawienia ocen proponowanych - zebranie z rodzicami
- 24-26.05.2022 - egzamin ósmoklasisty
- 24.06.2022 - zakończenie roku szkolnego
- 27.06.2022 - 31.08.2022 - ferie letnie
Dni wolne - święta
01.11.2021 (poniedziałek) - Wszystkich Świętych
11.11.2021 (czwartek) - Narodowe Święto Niepodległości
06.01.2022 (czwartek) - Trzech Króli
03.05.2022 (wtorek) - Święto Konstytucji 3 Maja
16.06.2022 (czwartek) - Boże Ciało
Dni wolne od zajęć dydaktycznych (organizacja zgodnie z rozporządzeniem MEiN):
02.11.2021 (wtorek) - Dzień Zduszny
12.11.2021 (piątek) - dzień po Święcie Niepodległości
07.01.2022 (piątek) - po święcie Trzech Króli
24-26.05.2022 - egzaminy klasy 8
02.05.2022 (poniedziałek) - po Święcie Pracy
17.06.2022 (piątek) - po Bożym Ciele
Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy do w udziału w 24 godzinnym biegu wokół Gminy Brańszczyk.
Zapisy na stronie :
Czasu zostało niewiele... 😉
Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Brańszczyku
tel 29 679 40 45
tel. kom. 509680670
15 września w Szkole Podstawowej w Porębie obchodziliśmy International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Cała społeczność szkoły włączyła się w obchody święta. Tego dnia uczniowie brali udział w wielu ciekawych zabawach pomagających odkrywać talenty, poznawać mocne strony i pobudzać wyobraźnię. Najmłodsi uczniowie oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas 1-3 od samego rana cieszyli się niezwykłym dniem! Na zajęciach najpierw odbyła się prezentacja krótkometrażowego filmu na podstawie książki The Dot Petera Reynoldsa. Następnie uczniowie wykonywali prace plastyczne, których tematem była mała kropka. Natomiast starsi uczniowie wyruszyli na poszukiwania ukrytych w całej szkole kropek ze związkami frazeologicznymi. Cała społeczność szkolna aktywnie włączyła się w obchody Dnia Kropki. Bardzo dziękujemy rodzicom, którzy zadbali, aby tego dnia na ubraniach ich pociech nie zabrakło kropek.
To był wspaniały dzień dla nas wszystkich!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Gmina Brańszczyk została laureatem III edycji ogólnopolskiego programu grantowego „WzMOCnij swoje otoczenie”, organizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Dzięki temu na terenie Zespołu Placówek Oświatowych w Porębie zostanie zrealizowany projekt pt. „Magiczny ogród zmysłów – ogród sensoryczny dla społeczności z terenu Gminy Brańszczyk”, na który otrzymaliśmy wsparcie finansowe w wysokości 20 tys.
Celem projektu jest założenie ogrodu sensorycznego dostępnego dla mieszkańców gminy, w szczególności uczniów i podopiecznych przedszkoli. Jednym z elementów ogrodu będzie ścieżka sensoryczna wykonana z materiałów o zróżnicowanej fakturze, temperaturze oraz sypkości nawierzchni np. szyszki, mech piasek, kamyki. W ogrodzie znajdą się również rośliny oddziałujące na zmysły węchu i wzroku np. mięta, tymianek. Ponadto na jego terenie zostaną umieszczone tablice edukacyjne: lekcja dendrologii, ptasi zegar, gra strategiczna - kółko i krzyżyk, oraz ławki.
Przewodnią ideą ogrodu sensorycznego jest pobudzenie wszystkich zmysłów, zwłaszcza u uczniów wymagających dodatkowej stymulacji, a także integracja społeczeństwa. Ogród sensoryczny powstanie do końca października tego roku.
Program „WzMOCnij Swoje Otoczenie” to ogólnopolski program grantowy, realizowany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Program skierowany jest do samorządów i ich jednostek – np. przedszkoli, szkół, bibliotek, czy ośrodków pomocy społecznej, oraz do organizacji pozarządowych, które chcą wprowadzać ważne i długotrwałe zmiany w swoim otoczeniu w jednej z siedmiu następujących obszarów: aktywność fizyczna, bezpieczeństwo, edukacja, rozwój wspólnej przestrzeni publicznej, środowisko naturalne, zdrowie i inne inicjatywy mieszczące się w celach programu.
Dodatkowe informacje o programie można znaleźć na stronie www.raport.pse.pl oraz www.wzmocnijotoczenie.pl.
W dniu 11 września 2021r. na terenie Zespołu Placówek Oświatowych w Porębie odbył się Piknik Rodzinny połączony z uroczystym otwarciem kuchni, który swoim patronatem objął Wójt Gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski. Uroczystość została zorganizowana i ufundowana przez Radę Rodziców.
Pani Dyrektor Karolina Dobosz spotkanie rozpoczęła od powitania zgromadzonych gości: Pana Wójta, Starosty Powiatu Wyszkowskiego, Radnych Gminy Brańszczyk, księży parafii św. Barbary w Porębie, pracowników Urzędu Gminy w Brańszczyku, Pani Projektant, sołtysów, przewodniczących Rady Rodziców oraz przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich, prezesa OSP w Porębie i OSP w Trzciance, dyrektora Rycerzy Kolumba oraz sponsorów. W szczególny sposób powitała uczniów ZPO w Porębie oraz ich rodziców.
Po przemówieniach Pani Dyrektor, Pana Wójta oraz zastępczyni Rady Rodziców, proboszcz Parafii św. Barbary w Porębie ks. Andrzej Grzybowski poświęcił kuchnię szkolną.
Uroczyste otwarcie kuchni zostało zakończone przecięciem wstęgi przez Panią Dyrektor, Pana Wójta, Przewodniczącą Radnych Gminy Brańszczyk, zastępczynię Rady Rodziców oraz księdza Proboszcza.
Po części oficjalnej zaproszeni goście udali się na obiad, a reszta osób rozpoczęła zabawę na boisku szkolnym. Było mnóstwo pysznych dań przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich: „Porębianki”, „Kolorowe Babeczki” oraz „Sami Swoi”. Rodzice uczniów upiekli różnorodne ciasta, przygotowywane były gofry, wata cukrowa oraz popcorn.
Do pomocy zaangażowali się rodzice, którzy całą imprezę częstowali ciastem, napojami oraz jedzeniem. Można było skosztować kiełbasek z grilla, które piekli przedstawiciele Rycerzy Kolumba.
Na dzieci czekało wiele atrakcji, m. in, dmuchańce, bańki mydlane, malowanie twarzy, duże chodzące pluszowe maskotki, pokaz zorganizowany przez strażaków z OSP Poręba oraz OSP Trzcianka, a także duży policyjny radiowóz. Cała impreza prowadzona była przez animatorów, którzy organizowali zabawy dla dzieci.
Wszyscy uczestnicy bawili się świetnie, a pogoda dopisywała przez całą imprezę.
Serdecznie podziękowania kierujemy dla naszych sponsorów, którzy wsparli naszą uroczystość:
- Państwu Ewie i Markowi Rogalskim
- Państwu Hannie i Wiesławowi Napiórkowskim
- Państwu Elżbiecie i Arturowi Olbryś
- Państwu Beacie i Piotrowi Zawitkowskim
- Panu Andrzejowi Rucińskiemu
- Panu Sławomirowi Gałązka
- Panu Józefowi Wróblewskiemu
- Panu Markowi Rosińskiemu
- Panu Markowi Baranowskiemu
Wszystkim osobom, którzy zaangażowali się w pomoc przy organizacji imprezy, każdej osobie, która upiekła ciasto, wszystkim, którzy od samego rana byli i pomagali przy sprzedaży ciasta dziękujemy z całego serca.
Bez Was impreza nie była by tak udana!
Doświadczenie wykonane przez klasę IV na lekcji przyrody. Jak światło wpływa na kolor rzeżuchy?
W dniu 5 września braliśmy udział w Gminnych Dożynkach w Brańszczyku. Udała się tam delegacja uczniów oraz nauczycieli. Między innymi na scenie wystąpili nasi wspaniali chórzyści, którzy wykonali dwa utwory. Poniżej fotorelacja oraz nagranie.
W dniu 13.09.2021 w naszej szkole odbyło się spotkanie z Przedstawicielami Policji. Dla przedszkolaków oraz uczniów klas I-III przeprowadzona została pogadanka na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz ograniczonemu zaufaniu wobec obcych osób. Spotkanie uczniów klas IV-VIII dotyczyło cyberprzemocy.
Dziękujemy Paniom Policjantkom z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie.
Więcej znajdziemy również w galerii foto
Powered by aSc EduPage