Z początkiem lutego uczniowie klas siódmych rozpoczęli pracę nad projektem „Fiktive Familie” pod opieką Pani Adeli Kaczyńskiej. Projekt realizowany był na platformie eTwinning, która służy do komunikacji i współpracy nauczycieli i uczniów różnych placówek (krajowych i zagranicznych). W grupie, wraz z uczniami innych pięciu szkół, nasi siódmoklasiści z wykorzystaniem narzędzi TIK współtworzyli fikcyjną rodzinę oraz szczegółowo opisywali jej członków (wiek, zainteresowania, umiejętności językowe, zawód, wygląd oraz cechy charakteru). I to wszystko po niemiecku. Pierwszym zadaniem uczniów było stworzenie swojego awatara oraz opisanie siebie w kilku zdaniach. Każdy uczestnik projektu stworzył propozycję (logo projektu), z pośród tak licznych propozycji została wyłoniona jedna praca. Uczniowie współtworzyli fikcyjnych członków rodziny- m.in. ich opisy pisemne i ustne, czego efektem jest książeczka, którą możemy zobaczyć pod tym linkiem: https://www.storyjumper.com/book/read/102586856/605ac9338cd6e
Podczas projektu były przeprowadzane liczne wideokonferencje z udziałem uczniów innych placówek. Na spotkaniach przeprowadzaliśmy wywiady oraz tworzyliśmy dialogi dotyczące stworzonej książeczki. Utrwalaliśmy słownictwo poprzez zadania interaktywne w temacie rodzina, zawody, kraj i narodowości itp. Uczniowie korzystali z różnych stron edukacyjnych m.in. Kahoot, JigsawPlanet, Wordwall , Genial, LearningApps, Wortsuche, Quizlet.
Celem projektu było przede wszystkim zwiększenie motywacji uczniów do nauki języka niemieckiego (wzbogacenie ich znajomości słownictwa). Uczniowie dzięki projektowi potrafią opisać siebie jak i inne osoby, zarówno ustnie jak i w formie pisemnej oraz przeprowadzić prosty wywiad.
Z rezultatów miękkich doskonalonych w tym projekcie należy podkreślić umiejętność współpracy w grupach oraz pracę metodą „peer to peer learning”. Nie bez znaczenia jest również rozwijanie umiejętności stosowania TIK.
Koordynatorem projektu w szkole jest Adela Kaczyńska