• Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

• W ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania 29 września w Szkole Podstawowej w Porębie odbyło się głośne czytanie fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. W przedsięwzięciu wzięli udział nauczyciele i uczniowie klas IV-VIII. Podczas spotkania poznaliśmy się bliżej z rodzinami Bohatyrowiczów i Korczyńskich. Wysłuchaliśmy ich rozmów o Polsce oraz codziennych pogawędek przy stole. Wspólnie odkryliśmy bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnieliśmy sobie również dziedzictwo powstania styczniowego ukazanego we wspomnieniach bohaterów jako symbol i fundament narodowej pamięci. Wysłuchanie fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej sprawiło wszystkim dużo przyjemności. Zachęcamy wszystkich do sięgania po polską klasykę nie tylko od święta!

Tekst. D.K

• #SprzątamyDlaPolski!

• Nasza szkoła 4 października przyłączyła się do  akcji „Sprzątamy dla Polski”. Celem przedsięwzięcia jest promowanie postawy odpowiedzialności społecznej, patriotyzmu oraz troski o środowisko naturalne.

• Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

• Nasza szkoła włączyła się w społeczną akcję Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji, której celem jest przypominanie, że wśród naszych podopiecznych są dzieci o specyficznych potrzebach edukacyjnych – ryzyka dysleksji i dysleksji.

Wioletta Dzik - Pedagog specjalny

• Zajęcia w terenie klasa III

• Uczyć możemy się w różny sposób. Uczniowie klasy trzeciej, wykorzystując przepiękną jesienną pogodę, postanowili zdobywać wiedzę i pogłębiać swoje umiejętności na łonie natury. Wybrali się w środę 27 września do lasu w poszukiwaniu oznak jesieni oraz obserwacji jego warstwowej budowy. Zafascynowani bogatą roślinnością ekosystemu leśnego wyodrębniali i klasyfikowali rośliny do określonych warstw lasu. Wśród koron wysokich drzew rozpoznawali gatunki drzew iglastych i liściastych. Następnie utrwalali jednostki miary mierząc obwody pni różnych drzew. Wykorzystywali do tej czynności  miarkę krawiecką. Porównywali wyniki pomiarów oraz wyciągali wnioski. Wszystkim uczestnikom wyprawy tego dnia dopisywał wspaniały humor. Utrudzeni i zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do szkoły z nadzieją, że taka lekcja szybko się powtórzy.

Wychowawczyni

klasy 3:)

• Wycieczka Supraśl - Białystok

• W Międzynarodowy Dzień Turystyki - 28 września, grupa uczniów z kl. VII i VI wraz z paniami Agnieszką Pękul i Katarzyną Kielisiak, wzięła udział w wycieczce krajoznawczej na Podlasie. Na początku odwiedzili Muzeum Drukarstwa i Sztuki Papierniczej w Supraślu, a  następnie prawosławny monaster.Kolejnym punktem dnia był Pałac Branickich w Białymstoku, w którym mieści się siedziba Uniwersytetu Medycznego.

Na koniec dnia pospacerowali po mieście, odwiedzajac mini Zoo i Rynek Kościuszki. W doskonałych humorach wrócili wieczorem do domu.Wycieczka miała charakter integracyjny. Zostaliśmy na nią zaproszrni przez szkołę z Bialegobłota. Dziękujemy za to, miejmy nadzieję, że to nie ostatni, międzyszkolny wspólny wyjazd.

Tekst. i foto K. K.