W dniu 21 listopada 2024r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Łodzi.
Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Kinematografii, które mieści się w dawnym pałacu Karola Scheiblera przy pl. Zwycięstwa 1.
Muzeum umożliwia zwiedzającym zapoznanie się z archiwalną aparaturą filmową, dokumentami życia filmowego, materialnymi obiektami związanymi z tworzeniem i funkcjonowaniem sztuki filmu fabularnego, dokumentalnego, oświatowego, animowanego, awangardowego, video i telewizji, programów filmowych, plakatów, scenografii, fotosów i pamiątek związanych z ludźmi kina. Nie zapomniano również o historii kina w Łodzi, eksponowane są m.in. programy kinowe, pamiątki związane z gwiazdami polskiej kinematografii czy kalendarium rozwoju sztuki srebrnego ekranu. Jednym z najważniejszych eksponatów jest jednak oryginalny i w pełni sprawny fotoplastikon, który zagrał w filmie „Vabank” (1981) Juliusza Machulskiego. W muzeum obejrzeliśmy również wystawę pt.: "Pałac pełen bajek". To raj dla wszystkich, bez względu na wiek – starsi przypomnieli sobie czasy dzieciństwa, a młodsi mieli szansę poznać kultowych bohaterów, którzy pomimo tego, że mają kilkadziesiąt lat, w ogóle się nie starzeją. Bohaterami wystawy są najbardziej znane postaci z polskich filmów animowanych, m.in. Reksio, Ćwirek, Muminki, Pik-Pok, Uszatek czy Florka.
Następnym punktem zwiedzania było Muzeum Włókiennictwa, które mieści się przy ulicy Piotrkowskiej 282.
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest największym w Europie i unikalnym w skali świata muzeum poświęconym włókiennictwu. Prowadzi działalność o charakterze naukowo-badawczym, kulturalnym i edukacyjnym, angażując się w interdyscyplinarne projekty. Posiada imponującą kolekcję obiektów związanych z historią włókiennictwa, bogate i zróżnicowane zbiory tkaniny przemysłowej, artystycznej, odzieży i akcesoriów z różnych okresów. Od 1972 r. cyklicznie organizuje Międzynarodowe Triennale Tkaniny - najstarszą i najważniejszą wystawę związaną ze sztuką włókna.
Uczniowi uczestniczyli w warsztatach, zapoznawali się z różnymi rodzajami tkanin. Następnie pracowali w czteroosobowych grupach. Ich zadaniem było rozpoznać różne rodzaje tkanin i stworzyć wzór własnej tkaniny.
Kolejnym punktem był obiad w pięknej Galerii Łódzkiej, a następnie zwiedzanie ZOO i Orientarium. Jest to najnowocześniejsze ZOO w Europie, poświęcone faunie i florze Azji Południowo -Wschodniej.
Orientarium w Łodzi to miejsce, które zostało stworzone z myślą o wszystkich członkach rodziny. W nowoczesnym obiekcie, który zajmuje powierzchnię kilku hektarów, znajduje się wiele interesujących stref tematycznych, które umożliwiają bliższe poznanie różnych ekosystemów Azji. Obiekt został zaprojektowany z myślą o zwierzętach i odwiedzających, dlatego zwiedzanie to prawdziwa przyjemność.
Główne atrakcje Orientarium to przede wszystkim imponujące eksponaty, takie jak wielkie akwaria, w których można podziwiać różnorodne gatunki ryb oraz rekina. Dzieci i dorośli z pewnością będą zachwyceni także pawilonem dżungli, gdzie można poczuć się jak w prawdziwym tropikalnym lesie. Nowoczesne wybiegi umożliwiają zwierzętom komfortowe życie, a odwiedzający mają możliwość obserwować je z bliska w warunkach zbliżonych do naturalnych.
Miejsce to zrobiło ogromne wrażenie na uczniach, każdy mógł dojść do szyby, zrobić sobie pamiątkowe selfie i przyjrzeć się żyjącym tam stworzeniom.
Tekst i foto. Agnieszka Pękul