W ramach innowacji pedagogicznej zostały przeprowadzone pierwsze warsztaty z cyklu zajęć, podczas których uczniowie klas 4 i 5 poznawali efektywne techniki zapamiętywania. Uczniowie dowiedzieli się czym są mnemotechniki, jaka jest historia ich powstania oraz jak wykorzystywać je podczas nauki. Podczas kolejnych zajęć z p. Kają Runo i p. Katarzyną Kielisiak, będą doskonalić zdobyte umiejętności i poznawać kolejne mnemotechniki.
Techniki zapamiętywania na lekcji historii
Zawołani po imieniu - Pamiętamy!
- 9
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, obchodzony 2 kwietnia, ma na celu zwiększenie wiedzy i zrozumienia na temat autyzmu oraz wsparcie osób w spektrum autyzmu. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju, które wpływa na sposób, w jaki osoba postrzega świat, komunikuje się z innymi i reaguje na otoczenie. Szacuje się, że jedno na 100 dzieci na całym świecie ma diagnozę związana z autyzmem, a objawy mogą się różnić w zależności od osoby.
16Dzień ten przypomina, jak ważne jest tworzenie społeczeństwa, w którym osoby z autyzmem mogą żyć w pełni, uczestniczyć w życiu społecznym, edukacyjnym i zawodowym, a także czuć się akceptowane. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły ubrali się na niebiesko🩵Kolor niebieski stał się symbolem tego dnia, jako znak solidarności i akceptacji dla osób z autyzmem. Obchody Dnia Autyzmu to także okazja, by podkreślić, jak istotna jest edukacja i wsparcie w rozwijaniu umiejętności osób z autyzmem, umożliwiając im pełne uczestnictwo w społeczeństwie, niezależnie od wyzwań, z którymi się zmagają. Ważne jest, by pamiętać, że każda osoba jest inna i ma swoje unikalne mocne strony oraz potrzeby.
Tekst. Kaja Runo
Ubierz się na niebiesko! :)
„Warszawska Syrenka” – eliminacje powiatowe 2025
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Wyszkowie kolejny raz została gospodarzem eliminacji powiatowych Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”. 27 marca o awans do kolejnego etapu zawalczyli reprezentanci gmin z terenu powiatu wyszkowskiego.
Gminę Brańszczyk reprezentowała uczennica naszej szkoły Amelia Górecka, która zajęła III miejsce w kategorii klas IV-VI.
Gratulujemy!
48. Konkurs Recytatorski Warszawska Syrenka 2025 - eliminacje gminne
- 2
8 marca 2025 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Brańszczyku odbył się gminy etap 48. Konkursu Recytatorskiego Warszawska Syrenka
Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Dorota Socik, Wojciech Kobiałka, Irena Oszkinis.
W kategoria 1 klasy I-III wyróżnienie zdobyła Nikola Jurkiewicz z klasy III – Julian Tuwim „O Grzesiu i jego cioci”.
Świetny występ zaprezentował również Tymoteusz Kruszewski z klasy I oraz Antonina Samsel z klasy III.
W kategoria 2 klasy IV-VI, 2 miejsce zdobyła uczennica klasy V Amelia Górecka, która recytowała wiersz Jana Brzechwy „Żuraw i czapla”
Amelka będzie reprezentować Gminę Brańszczyk w eliminacjach powiatowych w Wyszkowie, które odbędą się 27 marca 2025 roku.
Gratulujemy wszystkim występów i życzymy powodzenia w dalszych etapach.
Zdalna lekcja prawna dla klas VII-VIII
31 marca uczniowie z klas VII i VIII mieli możliwość wzięcia udziału w zdalnej lekcji prawnej, współorganizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz samorządy i zrzeszenia zawodów prawniczych. Tematyka zajęć: Hejt, trolling i memy. Po co jest prawo i jak mnie chroni - na przykładzie naruszeń dóbr osobistych w Internecie, doskonale wpisała się w problematykę edukacji prawnej i obywatelskiej oraz profilaktykę w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci. Zajęcia zostały poprowadzone przez Sędziego orzekającego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu - Pana Kajetana Kosterkiewicza - Zastępcę koordynatora ds. Edukacji Prawnej Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.
Tekst i foto. Katarzyna Kielisiak
Warsztaty Wielkanocne
- 4
Historia palmy wielkanocnej sięga czasów starożytnych. W Polsce tradycja ta zyskała popularność w średniowieczu, kiedy to zaczęto obchodzić Niedzielę Palmową, upamiętniającą wjazd Jezusa do Jerozolimy.
W dniu 27 marca 2025r. (czwartek) z inicjatywy pani dyrektor Karoliny Dobosz oraz księdza Wojciecha Porowskiego odbyły się w naszej szkole warsztaty artystyczne, podczas których tworzono tradycyjne palmy wielkanocne.
Uczniowie klas 2-8 pod kierunkiem artystek ludowych p. Danuty Pieńkos, Wiesławy Zyśk z Koła Gospodyń Wiejskich„Porębianki” oraz nauczycieli przygotowywali wspanialepalmy wielkanocne. Uczniowie wykazali się wielkim zaangażowaniem i pomysłowością. Chętnie wykonywali poszczególne elementy palm oraz stosowali ciekawe i kreatywne rozwiązania. Podczas tworzenia palm toczyły się również rozmowy o zwyczajach i tradycjach świąt wielkanocnych oraz duchowym wymiarze świąt.Najpiękniejsze palmy wezmą udział w konkursie organizowanym przez Parafię.
Była to wspaniała okazja do integracji środowiska szkolnego oraz przybliżenia uczniom specyfiki świąt wielkanocnych. Bardzo serdecznie dziękuję Pani Danucie oraz Wiesławie z KGW Porębianki oraz nauczycielom p. Annie Bogdan, Kai Runo, Beacie Runo, za wsparcie i koleżeńską pomoc oraz uczniom i rodzicom za zaangażowanie w organizacji warsztatów.
Tekst. ks. W. Porowski
Konkurs pięknego czytania
OGÓLNOPOLSKI KONKURS SZACHOWY
Wiosna Talentów w naszej szkole!
Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole był wyjątkowy dzięki przeglądowi talentów. „Wiosna Talentów” zgromadziła 21 niezwykle utalentowanych uczniów z klas 1-8. Wydarzenie zorganizowane z inicjatywy p. Katarzyny Kielisiak - szkolnego doradcy zawodowego we współpracy z innymi nauczycielami, stało się prawdziwym świętem kreatywności i pasji.
54Na scenie zaprezentowały się różnorodne talenty – od wokalnych, tanecznych i muzycznych, przez kulinarne, plastyczne, rękodzielnicze, aż po szycie i układanie kostki Rubika w błyskawicznym tempie. Nie zabrakło również sztuczek karcianych, które wprawiły publiczność w zachwyt. Wszystkie występy były dowodem na to, jak różnorodne i inspirujące są zainteresowania naszych uczniów. To piękne, że młodzi ludzie mają odwagę dzielić się swoimi pasjami i talentami, które z pewnością mogą być kluczem do ich przyszłości zawodowej. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za wspaniałą atmosferę, która tego dnia wypełniła naszą szkołę!
Wystąpili:
Kl. I Tymek Kruszewski
Kl. II Gabrysia Kruk, Ala Sasinowska
Kl. III Hubert Rosiński, Tosia Samsel, Julka Waracka, Nikola Jurkiewicz, Wiktoria Sito
Kl. IV Natalia Kowalczyk
Kl. V Nikola Brejnak, Iza Brejnak, Zosia Piórkowska
Kl. VI Kinga Rogulska, Wiktoria Rosińska, Zosia Przybylska
Kl. VII Tosia Guzy, Szymon Bogdan
Kl. VIII Kacper Bogdan, Kacper Komor, Oskar Bielecki, Szymon Sitek.
Tekst Katarzyna Kielisiak
Foto. Agnieszka Lenkiewicz
Dzień bez plecaka
- 27
Józef Piłsudski- Wielki Polak
Społeczność naszej szkoły pielęgnuje pamięć o Patronie, Marszałku Józefie Piłsudskim, który jest wzorem patriotyzmu.
11Z okazji jego imienin uczniowie klas I - III, wspólnie z Panią Dyrektor i nauczycielami oddali hołd Marszałkowi przy obelisku, upamiętniającym tego Wielkiego Polaka. Pamięć o Patronie to ważny element tożsamości i tradycji szkolnej. Druga część uroczystości poświęcona Ojcu Niepodległości odbyła się w szkole, gdzie zaprezentowano życiorys, dokonania i ciekawostki o Józefie Piłsudskim. Uczniowie usłyszeli słowa, zdania, wypowiedziane przez Marszałka, które na stałe zapisały się w pamięci Polaków. Na pamiątkę uroczystości każdy uczeń otrzymał kolorowankę i puzzle z wizerunkiem Marszałka. Uroczystość poprowadziła grupa uczniów z klasy VII pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego, Pani Hanny Macioch.
Tekst i foto: H. Macioch
Konkurs na Palmę Wielkanocną
Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie na najpiękniejszą palmę wielkanocną.
REGULAMIN KONKURSU
NA PALMĘ WIELKANOCNĄ
ORGANIZATOR: Parafia p.w. św. Barbary w Porębie.
1. Celem konkursu jest:
- popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą;
- pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej;
- rozbudzanie inwencji twórczej dzieci, młodzieży, dorosłych;
2. Zasady konkursu:
Uczestnicy mają za zadanie wykonać tradycyjne palmy wielkanocne. Konkurs stwarza okazję do międzypokoleniowej działalności artystycznej oraz wymiany wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego robienia palm.
Praca konkursowa może być wykonana wspólnie z rodzicami, dziadkami lub rodzeństwem.
3. Warunki udziału:
- na konkurs należy dostarczyć jedną własnoręcznie wykonaną palmę wielkanocną (nie wyższą niż 2 metry,
ale nie mniejszą niż 50 cm);
- palma może być wykonana z żywych lub suszonych roślin i materiałów papierniczych,
- prace powinny twórczo nawiązywać do tradycyjnej palmy wielkanocnej;
- do pracy powinna być przymocowana karteczka z następującymi informacjami: imię i nazwisko uczestnika, nazwa reprezentowanej instytucji. W przypadku ucznia nazwa szkoły oraz klasa.
4. Miejsce i termin składanie prac: sala w „starej plebanii” od 01 do 03 kwietnia 2025 r. do godz. 16:00.
5. Kryteria oceny prac.
Komisja Konkursowa powołana przez organizatora oceniając prace, będzie brała pod uwagę:
- zgodność z regulaminem konkursu;
- pomysłowość i inwencję twórczą uczestników konkursu;
- dobór odpowiednich materiałów i elementów zdobniczych;
- samodzielność i estetykę wykonania pracy.
6. Ocena prac:
- Do konkursu nie zostaną dopuszczone prace zawierające elementy niezgodne z regulaminem, a w szczególności: gotowe palmy wielkanocne i wykonane ze sztucznych gotowych materiałów i elementów ozdobnych.
- Zgłoszone prace zostaną poddane ocenie przez Komisję Konkursową. Wszystkie prace zostaną wyeksponowane
w Kościele Parafialnym w Porębie.
- Oceny prac dokona Komisja w dniu 03 kwietnia 2025 r. o godz.16:00.
- Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi w niedzielę 06 kwietnia 2025 r. na Mszy świętej o godz.10:30.
- Palmy zostają w kościele na Niedzielę Palmową. Prosimy o ich odebranie do wtorku 15 kwietnia 2025 r.
Zapraszamy do udziału w konkursie
Ks. Wojciech Porowski
"Waflowy przekładaniec" w wykonaniu klasy III
W klasie III odbyły się warsztaty kulinarne - Desery "Waflowy przekładaniec".
19Pod czujnym okiem wychowawcy uczniowie uczyli się komponować smaki, smarować wafle kremem, dobierać warstwy, kroić i dekorować. Na koniec najprzyjemniejsza część czyli degustacja. Uczniowie spędzili wspólny czas w przyjemnych relacjach. Pokazaliśmy, że aktywność jest fajna a samodzielne przygotawany deser smakuje najbardziej.
tekst i foto: Iwona Marszał
Dzień Bezpiecznego Internetu - nasze działania
- Spotkanie z Policją - pogadanka na temat bezpiecznego Internetu
- Gazetka DBI - Netykieta
- Webinary (Sieciakowa lekcja „Kto jest po drugiej stronie?”, "Ciało nie określa", Sieciakowa lekcja „Kto jest po drugiej stronie?”,
- Pogadanki podczas zajęć
18
Zielona szkoła dla uczniów SP w Porębie
Zapraszamy uczniów klas V-VIII do zapisów na zieloną szkołę w dniach 2-6 czerwca 2025 w Zakopanem.
Zapisy od wtorku 25.02.2025 w sekretariacie szkoły. Do zapisu dołączamy 200zł zaliczki.
1Żródło zdjęć. BING
IV Powiatowy Konkurs Ortograficzny ,, O Pióro Kopernika "
5 marca 2025 roku w CEZiu ,, Kopernik " w Wyszkowie odbył się IV Powiatowy Konkurs Ortograficzny ,, O Pióro Kopernika". Konkurs odbył się pod patronatem Starosty Wyszkowskiego Marzeny Dyl. Naszą szkołę w konkursie godnie reprezentowały uczennice Patrycja Trendak, reprezentantka klasy VII ( opiekun pani Hanna Macioch) i Lena Brejnak, reprezentantka klasy VIII ( opiekun pani Dominika Komor). Po napisaniu dyktanda uczestnicy konkursu obejrzeli film pt. ,, Copernicus" w reżyserii Miłosza Kozioła. Po projekcji filmu odbyło się spotkanie z twórcami filmu. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki i podziękowania. Organizatorom i sponsorom składamy serdeczne podziękowania.
Tekst i foto: H.Macioch
Dzień Kobiet 2025
,,Świat bez kobiet, byłby jak ogród bez kwiatów”
Pierre de Brantome
10
"Srebrne pasmo" naszego chóru!
Z ogromną przyjemnością i radością informujemy, że nasz szkolny chór otrzymał "Srebrne pasmo" podczas Wojewódzkiego Konkursu Chórów Regionu Mazowieckiego Programu Śpiewająca Polska 2024/25.
Chóry spełniające wymagania konkursowe podlegają ocenie i za występ mogą otrzymać maksymalnie 100 punktów. Nasz chór spełnił wymagania i za swój program został oceniony na poziomie 81-90 punktów co daje "Srebrne pasmo"
To dla nas ogromny sukces z którego jesteśmy bardzo dumni!
Młodym chórzystom serdecznie gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy.
Więcej znajdziemy również w galerii foto
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie