• Warsztaty

W dniu 6 października br. dzieci z klasy I i zerówki wzięły udział w jesiennych warsztatach "Leśnej Bandy". Nauczyły się jak znaleźć i co może stanowić pożywienie, a nawet lekarstwo w lesie. Na koniec czekała je niespodzianka w postaci możliwości nauki rozpalania ognia krzesiwem. Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone i czekają na kolejne spotkanie z Panią Dominiką, które planowane są w sezonie zimowym.

• Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

W ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania 29 września w Szkole Podstawowej w Porębie odbyło się głośne czytanie fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. W przedsięwzięciu wzięli udział nauczyciele i uczniowie klas IV-VIII. Podczas spotkania poznaliśmy się bliżej z rodzinami Bohatyrowiczów i Korczyńskich. Wysłuchaliśmy ich rozmów o Polsce oraz codziennych pogawędek przy stole. Wspólnie odkryliśmy bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnieliśmy sobie również dziedzictwo powstania styczniowego ukazanego we wspomnieniach bohaterów jako symbol i fundament narodowej pamięci. Wysłuchanie fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej sprawiło wszystkim dużo przyjemności. Zachęcamy wszystkich do sięgania po polską klasykę nie tylko od święta!

• Zajęcia w terenie klasa III

Uczyć możemy się w różny sposób. Uczniowie klasy trzeciej, wykorzystując przepiękną jesienną pogodę, postanowili zdobywać wiedzę i pogłębiać swoje umiejętności na łonie natury. Wybrali się w środę 27 września do lasu w poszukiwaniu oznak jesieni oraz obserwacji jego warstwowej budowy. Zafascynowani bogatą roślinnością ekosystemu leśnego wyodrębniali i klasyfikowali rośliny do określonych warstw lasu. Wśród koron wysokich drzew rozpoznawali gatunki drzew iglastych i liściastych. Następnie utrwalali jednostki miary mierząc obwody pni różnych drzew. Wykorzystywali do tej czynności miarkę krawiecką. Porównywali wyniki pomiarów oraz wyciągali wnioski. Wszystkim uczestnikom wyprawy tego dnia dopisywał wspaniały humor. Utrudzeni i zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do szkoły z nadzieją, że taka lekcja szybko się powtórzy.

• Wycieczka Supraśl - Białystok

W Międzynarodowy Dzień Turystyki - 28 września, grupa uczniów z kl. VII i VI wraz z paniami Agnieszką Pękul i Katarzyną Kielisiak, wzięła udział w wycieczce krajoznawczej na Podlasie. Na początku odwiedzili Muzeum Drukarstwa i Sztuki Papierniczej w Supraślu, a następnie prawosławny monaster.Kolejnym punktem dnia był Pałac Branickich w Białymstoku, w którym mieści się siedziba Uniwersytetu Medycznego.

• Ekologiczne okładki w klasie VI

Moda na dbałość o środowisko naturalne umacnia się z roku na rok. Coraz częściej nie tylko zwracamy uwagę na to, w jakiej kondycji jest otaczająca nas przyroda, ale także, jak wpływają na nią nasze decyzje zakupowe. Uczniowie w ramach innowacji pedagogicznej pt: „To ja młody Eko-technik” wykonywali okładki na zeszyty i książki ze starych gazet. Jak widać nie potrzeba kupować sztucznych okładek, żeby zadbać o swoje książki.

• Aktywny dzień uczniów kl. 7

W poniedziałek 25. września kl. 7 wraz z wychowawcą p. Katarzyna Kielisiak oraz p. Dyrektor Karoliną Dobosz spędziła bardzo aktywnie dzień, edukując się poza murami szkoły. w pierwszym etapie pokonano 6 km piechotą, poruszając się po lesie. w trakcie wędrówki oddano hołd zamordowanym w 1943r. w Leśniczówce Mękaliny. Celem piechurów było Gospodarstwo przy Piecu, znajdujące się na końcu Udrzynka. Tam spędzono czas w gościnnej atmosferze przy ognisku i podczas wspólnych zabaw. Pan Waldemar Ławecki właściciel gospodarstwa, a także biura podróży "Bezkresy", podzielił się z uczniami swoją wiedzą i doświadczeniem. w sposób bardzo interesujący opowiedział o krajach Azji centralnej, zwłaszcza w kontekście jurt, które są wielką atrakcją gospodarstwa. Wszyscy uczestnicy wyprawy mimo zmęczenia, byli bardzo zadowoloni ze wspólnie spędzonego czasu.

• Próbna ewakuacja

W dniu 22 września 2023 roku w trosce o bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli oraz pracowników w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja szkoły przy współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną z Poręby.

Cała akcja przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństw.

• Uwaga!

Od piątku 21 września autobus szkolny będzie jeździł według trasy przed zmianą organizacji ruchu. Trasa będzie obejmowała miejscowości Poreba oraz Udrzynek .

• Konkurs fotograficzny ,,Leśne inspiracje”

Uczniowie naszej szkoły przystąpili do Wojewódzkiego konkursu fotograficznego0 ,,Leśne inspiracje” organizowanego przez Wojewódzką Stacje Sanitarno-epidemiologiczną w Warszawie. Łącznie zgromadzono 9 prac, które przedstawiają piękno grzybów rosnących w naturalnym środowisku leśnym. W oczekiwaniu na wyniki trzymamy kciuki za pomyślne wyniki i dopingujemy naszych młodych amatorów fotografii do dalszych działań w tym kierunku.

• Śpiewający Polska

Niedziela 05.05.2024