• Klubowa wycieczka w poszukiwaniu wiosny... Klub Ortograffiti w terenie.

          • Równo 7 dni przed pierwszym dniem wiosny wyruszyliśmy wraz z klubowiczami w poszukiwaniu wiosny. Odwiedziliśmy rzekę Tuchełkę i ułożylismy plan działań na najbliższe zajęcia. Wiosna dotarła, zatem niemal już czuć pierwsze powiewy ciepłego wiatru. Już nie możemy się doczekać, kiedy zajęcia będą się odbywać w plenerze.

             

          • Warszawska syrenka - kl. I-III oraz IV-VI

          • Dnia 19.03.2024 roku odbył się Gminny etap recytatorskiego konkursu ogólnopolskiego "Warszawska Syrenka".

            W kat. klas I-III naszą szkołę reprezentowali: Ludwik Komor z kl. III, Anita Wiśniewska z kl. III oraz Alicja Kulesza również z klasy III. Dzieci zaprezentowały się wspaniale, jesteśmy z nich bardzo dumni. 

            W kat. klas IV-VI naszą szkołę reprezentowała Amelia Górecka, która zajęła II miejsce.

            Foto: G. Górecka

            Tekst: K. Dobosz

          • Gminny Konkurs ortograficzny

          • W dniu 20.03.2024 r. uczniowie klasy siódmej i ósmej wzięli udział w gminnym konkursie ortograficznym w szkole podstawowej w Brańszczyku. Wśród uczestników z najlepszym wynikiem znalazł się Oskar Bielecki (kl 7) na miejscu 1 oraz Filip Łapiński (kl 8) na miejscu 4. Udział w konkursie wzięli również Magdalena Grądzka (kl 8), Lena Brejnak (kl 7), Kacper Bogdan (kl 7). 

            Serdecznie gratulujemy uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów

          • Konkurs "Warszawska Syrenka" - kl. VII-VIII

          • Dnia 19.03.2024 roku odbył się gminny etap recytatorskiego konkursu ogólnopolskiego Warszawska Syrenka.

            Naszą szkołę reprezentowała Wiktoria Lis - uczennica klasy VII. Wiktoria zajęła III miejsce! 

            Gratulujemy Wiktorii i jesteśmy z niej bardzo dumni.

            Foto: A.Bogdan

            Tekst: Karolina Dobosz

          • Imieniny Patrona Szkoły

          • 19 marca są imieniny Józefa, w tym Marszałka Józefa Piłsudskiego - naszego Patrona. Zawsze pamiętamy, aby zanieść światełko pamięci pod obelisk, który powstał ku pamięci wielkiego Wodza - Piłsudskiego. 

          • Spotkanie z Druhami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzciance

          • 17 marca 2024 roku naszą szkołę odwiedzili druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej Trzcianka, którzy są rownież funkcjonariuszami w Powiatowej Straż Pożarnej w Wyszkowie. Na spotkaniu z uczniami i przedszkolakami nasi goście zademonstrowali tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się wskazówki związane z ułożeniem w pozycji bocznej bezpiecznej oraz ćwiczenia praktyczne na fantomie. Dziękujemy za tak cenną lekcję być może przyczyni się ona do uratowania komuś życia, oraz za prezent który przekazali na ręce Pani Dyrektor. Miś zajmuje ważne miejsce w naszej gablocie szkolnej i czuwa nad naszym bezpieczeństwem. A naszym gościom życzymy by służba drugiemu człowiekowi była źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania.

            Tekst i foto W. Wiśniewska

          • Konkurs Pięknego Czytania

          • Konkurs Pięknego Czytania -  "Słowa, które wzruszają Serca - Kobieca Moc Literatury".

            15 marca 2024 r. odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania. W tym roku hasło przewodnie to: Słowa, które wzruszają Serca - Kobieca Moc Literatury. Konkurs zorganizowała biblioteka szkolna we współpracy z nauczycielami polonistami i wychowawcami. Celem konkursu była promocja książki i czytelnictwa, rozwijanie umiejętności odbioru dzieł literackich oraz odkrywanie szkolnych talentów głośnego czytania. 

            Do konkursu przystąpiło 21 uczestników. Uczniowie czytali na głos (ok. 3 min) wybrane fragmenty utworów literackich. Prezentowali różnorodne utwory i potrafili zaciekawić czytanym przez siebie tekstem. Przy ocenie komisja konkursowa brała pod uwagę: zgodność tekstu z tematyką konkursu, poprawność czytania, płynność, dykcję, kontakt z publicznością i interpretację czytanego tekstu.

            Serdeczne podziękowania składamy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród książkowych nie tylko dla laureatów, ale dla wszystkich uczestników konkursu.

            Finalistom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do podejmowania kolejnych wyzwań rozwijających czytelnicze pasje. Należy podkreślić, że konkurs pięknego czytania to interesujące spotkania z literaturą i jej bohaterami. Dostarczył zgromadzonym słuchaczom wielu wrażeń.

            Wyniki: 

            I kategoria kl. I-II

            I miejsce - Nikola Jurkiewicz 

            II miejsce - Gabriela Podpora 

            III miejsce - Wiktoria Sito 

            Wyróżnienie - Antonina Samsel 

             

            II kategoria kl. III-V

            I miejsce - Ludwik Komor ex aequo Kinga Rogulska 

            II miejsce - Amelia Górecka

            III miejsce - Nikola Brejnak

            Wyróżnienie - Lena Kwiatkowska

             

            III kategoria kl. VI-VIII

            I miejsce - Magdalena Grądzka

            II miejsce - Kacper Bogdan

            III miejsce - Zuzanna Jóźwik

             

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i gratulujemy sukcesów.

            Zapraszamy za rok!

             

            Tekst: Katarzyna Kielisiak

            Foto: Wioleta Wiśniewska, Katarzyna Kielisiak

          • Konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną

          • Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną.

            Prace powinny mieć wysokość minimum 20 cm, maksimum 200 cm.

            Gotową Palmę należy dostarczyć do swojej Parafii (Brańszczyk, Poręba, Białebłoto-Kobyla) do 18 marca 2024 r.

            Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 22 marca 2024 r.

            Jury przyzna po 3 nagrody w każdej Parafii oraz 1 nagrodę publiczności (głosowanie odbędzie się na Facebooku Centrum Kultury)

            Nagrody oraz dyplomy będą wręczane w poszczególnych Parafiach podczas Niedzieli Palmowej. (24 marca 2024 r.)

            Poniżej regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa.

          • Akademia z okazji Dnia Kobiet

          • W dniu 13 marca 2024r. w ZPO w Porębie odbyłą się Akademia z okazji Dnia Kobiet przygotowana przez męską cześć społeczności szkolnej.

            Serdecznie dziękujemy chłopcom oraz Panu Rafałowi, Panu Michałowi i księdzu Wojciechowi za przygotowanie humorystycznego przedstawienia.

          • Drugie spotkanie z cyklu "Odkrywaj, Inspiruj się, Decyduj-spotkania z Ekspertami Zawodów ". Kim jest Event Manager?

          • 11 marca, w ostatni poniedziałek, odbyło się drugie spotkanie z cyklu "Odkrywaj, Inspiruj się, Decyduj - Spotkania z Ekspertami Zawodów". Na zaproszenie odpowiedziała Pani Joanna Podgórska-Guzy. W bardzo atrakcyjny sposób zaprezentowała uczniom klas VI-VIII, czym się zajmuje zawodowo jako Event Manager. Opowiedziała im o pracy w agencji kreatywnej. Pokazała młodzieży wybrane, zrealizowane przez siebie projekty. Uczniowie dowiedzieli się jakie kompetencje należy pozyskać, aby móc w przyszłości zawodowej zajmować stanowiska managerskie. Bardzo dziękujmy Pani Joannie za podzielenie się z młodymi osobami swoją historią i przekazanymi wskazówkami.

            Katarzyna Kielisiak

          • Trzydniowy MARATON w tenisie stołowym

          • W dniach 7-9 marca nasi uczniowie uczestniczyli w Powiatowych zawodach w tenisie stołowym. Bardzo dobry występ zanotowały dziewczynki z klasy czwartej zajmując czwarte miejsce.

            Gratulujemy!!

            W szkolnej reprezentacji wystąpili: 

            Amelia Górecka 

            Nikola Brejnak 

            Lena Szulkowska

            Oskar Bielecki 

            Wojtek Więch 

            Szymon Sitek

            Marta Borowa

            Lena Brejnak 

            Szymon Pieńkos 

            Hubert Kulesza 

            Szymon Bogdan

            Bartek Cackowski

            Kuba Gałązka 

          • Klasa IV spotkała się z Doradcą Zawodowym - 29.02.2024 r.

          • Uczniowie z klasy IV już po raz kolejny mieli okazję spotkać się ze szkolnym doradcą zawodowym. Na ostatnich zajęciach wspólnie zastanawiali się Co z tą pracą?. Tworzyli miniplakaty o tym, czym może być praca w życiu człowieka. Szukali odpowiedzi na pytanie Po co ludzie pracują?. Na koniec indywidualnie, w oparciu o kwestionariusz kilku pytań, przedstawili własne spostrzeżenia na temat pracy.W trakcie spotkania wykazali się kreatywnością, ćwiczyli wystąpienia publiczne, a przede wszystkim w sposób już dojrzały odnieśli się do życia zawodowego, w które za kilka sami już wkroczą.

          • Ciekawe doświadczenia i zjawiska

          • W dniu 5 marca 2024 roku  odbył się na sali gimnastycznej pokaz doświadczeń  chemicznych i zjawisk fizycznych.  Prezentację prowadził Mikołaj z grupy  Zelektryzowani. Pokazał kilka ciekawych doświadczeń, przy których asystowali uczniowie. Opowiadał ciekawie i w sposób zrozumiały nawet dla młodszych uczniów. Uczestnicy pokazów byli zainteresowani, chętnie zgłaszali się do pomocy i odpowiedzi na zadawane pytania. 

            Oto krótki opis doświadczeń.

            1. Odwrócenia szklanki napełnionej wodą, w taki sposób aby woda nie wylała się. Ma to związek z napięciem powierzchniowym wody. Trudno było uczennicy wykonać to, ale można ćwiczyć tę umiejętność w domu – trening czyni mistrza!!!

            2. Reakcja wody utlenionej z odczynnikiem, podczas której wydzielała się duża ilość białej mgły, która unosiła się do góry i po krótkim czasie opadała.

            3. Zimny ogień. Podczas spalania węglowodoru na ręce uczennicy zanurzonej wcześniej w wodzie nie doszło do żadnych poparzeń. Efekt optyczny natomiast był bardzo ciekawy.

            4. Właściwości helu – gazu szlachetnego. Balonik napełniony tym gazem i wypuszczony uniósł się pod sufit. Następnego dnia uczniowie sprawdzą czy balon opadł. Hel ma dużo mniejszą gęstość niż powietrze. Hel wpływa też na dziwną zmianę brzmienia głosu.

            5. Parowanie ciekłego azotu - białe mgły. Balon napełniany parującym azotem z hukiem pękł. Ma to związek z dużym ciśnieniem wewnątrz balonu. Drugi balon wypełniony gazowym azotem włożono do gorącej wody.  Gaz rozszerzył się jeszcze bardziej, balon przekroczył granice wytrzymałości i pękł dając wrażenie głośnego wystrzału. Przy okazji z pojemnika wypadło w górę dużo małych kulek różnego koloru.

            6. Okulary dające odwrócony obraz – ciekawe optyczne zjawisko.

            Podsumowując: świetna zabawa, ciekawe efekty, utrwalenie wiedzy dla starszych uczniów i przyswojenie nowych treści dla młodszych.

            Tekst. Wanda Grabowska

      • Więcej znajdziemy również w galerii foto