• Warsztaty plastyczne

          • W dniu 28 marca, w klasie IV odbył się I dzień warsztatów plastycznych pt.,,Sposoby zdobienia jajek techniką drapania i malowania". Gościem warsztatów była babcia jednej z uczennic klasy IV, Pani Teresa Runo, która zajmuje się zdobieniem jajek. Jej pisanki to prawdziwe dzieła sztuki. Patrząc na precyzję wykonywanych wzorów można by powiedzieć, że powstały przy pomocy lasera, a nie ludzkiej ręki. Sztukę dekorowania wielkanocnych jaj tą metodą postanowiła  zaprezentować naszym ucznom. Metoda zdobienia wymagała od uczniów ogromnej precyzji, skupienia i zaangażowania. Wszyscy byli bardzo zainteresowani i zadowoleni z wizyty.

            Nastepnie 29.03.2023 r. w klasie VI odbyły się wielkanocne warsztaty wykonywania kwiatki z krepiny z udziałem Pani Danuty Pieńkos członkini Koła Gospodyń ,,Porębianki". Uczniowie, pod czujnym okiem Pani Danuty  i nauczyciela plastyki, wykonały piękne kwiaty z których powstaną piękne kompozycje  wielkanocne z wykorzystaniem wiosennych kwiatów oraz różnych ozdób świątecznych. Było to bardzo miłe spotkanie wprowadzające wszystkich w atmosferę nadchodzących świąt wielkanocnych. Po wykonaniu kwiatów i wydrapywanek  uczniowie podziekowali Pani Danucie i Teresie za przybycie i udzielenie cennej lekcji wielkanocnych tradycji. Dziękujemy Pani Teresie Runo i Danucie Pieńkos za poświęcony nam czas i tak wspaniałe doświadczenia. To był niezapomniany, pełen wrażeń dzień.

            Tekst i foto. Mariola Dz.

          • Międzynarodowy Dzień Teatru

          • 27 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Biblioteka szkolna uświetniła ten dzień kreatywnymi zajęciami w klasach 1-3 i w grupach przedszkolnych 5 i 6-latków, wykorzystując Teatrzyk Kamishibai.

            To bardzo znana na Dalekim Wschodzie, pochodząca z Japonii oryginalna forma teatru. W zasobach naszej biblioteki jest kilka nowych zestawów kart narracyjnych kamishibai, pozyskanych ze środków NPRC 2.0. Każda klasa obejrzała i wysłuchała innej opowieści, np. pochodzącej ze Śląska "Legendy o skarbniku", baśni słowiańskiej "Leszy - opiekun puszczy", o "Smoku Wawelskim", o "Brzydkim Kaczątku", a także historii o marzeniach "Kiedy dorosnę... ". Wszystkim uczestnikom zajęcia dostarczyły dużo radości. Z pewnością będzie okazja na kolejne takie spotkania.

            Tekst i foto. K. K

          • Warszawska Syrenka 2023 w Brańszczyku

          • 16 marca 2023 roku odbyły się gminne eliminacje 46. Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”.

            Na scenie zaprezentowali się recytatorzy ze wszystkich szkół w naszej gminie. W sumie 46 wykonawców, którzy recytowali utwory m.in. Wisławy Szymborskiej, Aleksandra Fredry, Jana Brzechwy, Adama Mickiewicza czy Juliana Tuwima. 

             

            Kategoria I

            1 miejsce – Amelia Górecka

             

            Kategoria III

            1 miejsce – Bartek Szulkowski

             

            Laureaci zaprezentują swoje interpretacje wierszy na etapie powiatowym 4 kwietnia 2023 w Wyszkowie. Życzymy im powodzenia.

          • Wyniki rekrutacji do przedszkola 2023/2024

          • Szanowni Panstwo,

            Informujemy, że lista zakwalifikowanych dzieci do przedszkola na rok 2023/2024 została wywieszona na drzwiach szkoły i przedszkola. 

            Posimy o pisemnne potwierdzenie woli zapisu dziecka do przedszkola do dnia 7 kwietnia 2023 roku w sekretariacie szkoły lub w przedszkolu.

            Rekrutacja uzupełniająca do przedszkola odbędzie się w dniach 17.04.2023-28.04.2023r. Liczba miejsc ograniczona.

             

          • Pamiętamy - 24 marca Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów.

          • Pamiętamy - 24 marca Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką Uczniowie kl. 8 i 5 wraz z opiekunami p. Katarzyną Kielisiak i p. Rafałem Sokołowskim udali się na krótką żywą lekcję historii do miejsca w Porębie-Kocęby, gdzie znajduje się kamień i tablica upamiętniająca wydarzenia z roku 1943. Uczniowie oddali cześć Piotrowi Leszczyńskiemu i Antoniemu Prusìńskiemu, którzy poniesli najwyższą ofiarę, za pomoc i ukrywanie żydowskiego mężczyzny. Wszyscy trzej zostali brutalnie pobici i zastrzeleni.

            Tekst i foto K. Kielisiak

          • ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA - DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

          • Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z osobami z zespołem Downa. Jako wyraz akceptacji, tolerancji, wrażliwości i szacunku, nasi uczniowie założyli 21 marca kolorowe skarpetki „nie do pary”.

            W tym dniu uczniowie pokazali, że różni ich tak niewiele- tylko jeden dodatkowy, niepasujący chromosom, tak jak dodatkowa niepasująca skarpetka.

            Światowy Dzień Zespołu Downa przypada na 21 dzień 3 miesiąca, ponieważ dodatkowy trzeci chromosom w 21 parze chromosomów, w komórkach człowieka, powoduje występowanie tej wady genetycznej.

            W ramach obchodów Święta Kolorowej Skarpetki, starsi uczniowie poprzez zapoznanie się z treścią prezentacji i dyskusję podnieśli swoją świadomość na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa,

            Dr n.med. Magdalena Kryger, znana w sieci jako lekarka- bajkopisarka, zapoznała młodszych uczniów ze Skrzydlinką Motylinką- dziewczynką z zespołem Downa, tym samym dzieci posiadły wiedzę na temat funkcjonowania osób z tym zespołem.

            Pedagog specjalny

            Wioletta Dzik

          • Dzień kolorowej skarpetki

          • Zespół Downa  to zespół wad wrodzonych, wywołanych „byciem bogatszym” o jeden chromosom tzw. Trisomia 21. Mimo zmian w wyglądzie zewnętrznym, częstych dodatkowych wad wrodzonych, niepełnosprawności intelektualnej, osoby z Zespołem Downa są wyjątkowe, ciekawe i piękne, zupełnie jak my wszyscy!

            Podobnie jak my – uczą się, pracują, przeżywają wzloty i upadki, śmieją się, płaczą, a także potrzebują akceptacji, wsparcia i zrozumienia.

             

            POKAŻMY, ŻE JESTEŚMY  Z NIMI  SOLIDARNI !

             

            Pedagog specjalny

          • Dzień Bezpiecznego Internetu - podsumowanie

          • "Działajmy razem" to hasło obchodzonego 7 lutego 2023 Dnia Bezpiecznego Internetu, promującego działania zwiększające bezpieczeństwo w sieci. Dzieci i młodzież to grupy szczególnie narażone na niezliczone zagrożenia online, takie jak nieodpowiednie treści, czy fałszywe aplikacje.

            Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) został zainicjowany przez Unię Europejską. Każdego roku w drugim tygodniu lutego, dzień ten zwraca uwagę na zwiększenie bezpieczeństwa w Internecie.

            W trosce o bezpieczeństwo w sieci naszych uczniów, w dniu 14.03.2023 zostało zorganizowane spotkanie z Policją. Pani Ilona Puścian z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie, rozmawiała z uczniami o zagrożeniach występujących w sieci Internetowej.

            Nasza placówka brała udział w ogólnopolskiej akcji DBI, a spotkanie z przedstawicielką Policji było podsumowaniem róznorodnych działań, które były realizowane w naszej szkole.

            Starsi uczniowie podczas lekcji Informatyki wykonali prezentacje multimedialne, młodsi zaś przygotowali Padlet na temat bezpieczeństwa w sieci, którym to później podzielili się z rodzicami. 

            Ponad to, wykonali prace plastyczne a na godzinach z wychowawcami brali udział w pogadankach i rozwiązywali quizy.

            Dziękujemy nauczycielom oraz wszystkim osobom, które zaangażowały się w DBI w naszej szkole.

            Foto: A. Bogdan oraz M. Sitek

          • Dzień Kobiet

          • "Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów" Pierre de Brantome

             

            Z okazji Dnia Kobiet, wszystkim Paniom pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia, dużo uśmiechu, sukcesów i niegasnącego zapału w odkrywaniu swoich pasji.

        • Więcej znajdziemy również w galerii foto